KWALIFIKACJE

• ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych,
  • ELE.03. Eksploatacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych.

PRZEDMIOTY ROZSZERZONE

Dla klasy w 4 letnim technikum (po gimnazjum):
  • matematyka
  • fizyka

Fizyka w zakresie rozszerzonym przygotowuje do studiów na uczelniach wyższych np. na Politechnice Śląskiej.

Dla klasy w 5 letnim technikum (po szkole podstawowej):
  • matematyka

PO UKOŃCZENIU NAUKI ABSOLWENT BĘDZIE POTRAFIŁ M.IN.:

• dokonywać analizy pracy układów elektrycznych i elektronicznych na podstawie schematów ideowych oraz wyników pomiarów,
  • określać funkcje elementów i układów elektrycznych i elektronicznych na podstawie dokumentacji technicznej,
  • dobierać elementy oraz układy elektryczne i elektroniczne do określonych warunków eksploatacyjnych,
  • montować układy zasilania, sterowania, regulacji oraz zabezpieczenia maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji,
  • przeprowadzać oględziny i konserwację maszyn i urządzeń elektrycznych,
  • lokalizować i usuwać uszkodzenia w maszynach i urządzeniach elektrycznych,
  • wykonywać połączenia między podzespołami elektrycznymi według schematu ideowego i montażowego,
  • wykonywać prace konserwacyjne instalacji elektrycznych zgodnie z dokumentacją.

Technik Elektryk w Zespole Szkół Nr 1, to nowoczesne podejście do kształcenia w zawodzie, oparte na nowoczesnych maszynach elektrycznych, bogato wyposażonych pracowniach. Współczesny elektryk posiada wiedzę z zakresu informatyki pozwalającej na programowanie sterowników, falowników i wielu innych nowoczesnych przyrządów elektrycznych.

Komputerowe systemy automatyki - dzięki  współpracy z firmami przemysłowymi (m.in. firma „AmiSter” z Piekar Śląskich, „ifm” z Katowic) wzbogaciliśmy bazę dydaktyczną ZS1 w nowe urządzenia. Na zajęciach uczniowie poznają zasady komputerowego programowania i sterowania maszyn i urządzeń elektrycznych, realizowanych na nowoczesnych sterownikach PLC firmy SIEMENS serii S7-1200. Uczniowie będą także poznawać języki programowania LD, FBD, SFC, Grafcet realizujące nowoczesne sterowania maszyn elektrycznych.

Nasi uczniowie zdobywają wysokie lokaty w konkursach na szczeblu krajowym m.in. 3 lata z rzędu finały Ogólnopolskiego Konkursu Elektroniki i Elektrotechniki ELEKTRON.

Nauka na tym kierunku przygotowuje do podjęcia studiów wyższych. Współpracujemy z Wydziałami Elektrycznym oraz Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach - w ramach której uczniowie uczestniczą w wykładach, laboratoriach i pokazach nowoczesnych rozwiązań. Organizujemy wycieczki dydaktyczne m.in. do Fabryki Maszyn Elektrycznych „Damel” w Dąbrowie Górniczej, Akademii Technicznej w Bielsku Białej.

Uczniowie klasy mogą brać udział w kursie zawodowym SEP prowadzonym przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

ATUTY ODDZIAŁU:

Zajęcia odbywają się w doskonale wyposażonych pracowniach na 11 stanowiskach pomiarowych.
Stanowiska wyposażone są w następujące przyrządy:

• generator funkcyjny,
  • miernik częstotliwości,
  • oscyloskop,
  • zasilacz prądu stałego,
  • przyrząd do zdejmowania charakterystyk pół prowadników,
  • kompletne stanowiska do badania układów cyfrowych,
  • stanowiska do badania mikroprocesorów,
  • przyrządy uniwersalne (cyfrowe, analogowe)

Posiadamy także pracownię warsztatową wyposażoną w maszyny prądu stałego i przemiennego jedno i trójfazowego. Ze względu na bezpieczeństwo stanowiska montażowe wyposażone są w zabezpieczenia różnicowo–prądowe gwarantujące bezpieczną pracę uczniom. Pracownia maszyn i instalacji elektrycznych pełni funkcję pracowni egzaminacyjnej, w której okresowo uczniowie zdają egzaminy kwalifikacyjne z kwalifikacji ELE.02, ELE.03, dotychczasowa zdawalność części praktycznej egzaminów wynosi 100%.

Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli z wieloletnim stażem w szkolnictwie oraz z dużą praktyką zawodową. Nauczyciele Ci są czynnymi egzaminatorami, co gwarantuje właściwe przygotowanie do kwalifikacji zawodowych.