KWALIFIKACJE

• INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych,
  • INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych.

PRZEDMIOTY ROZSZERZONE

Dla klasy w 4 letnim technikum (po gimnazjum):

• informatyka
  • fizyka

Fizyka w zakresie rozszerzonym przygotowuje do studiów na uczelniach wyższych np. na Politechnice Śląskiej.

Dla klasy w 5 letnim technikum (po szkole podstawowej):
  • matematyka

PO UKOŃCZENIU NAUKI ABSOLWENT BĘDZIE POTRAFIŁ M.IN.

• montować, modernizować i rekonfigurować komputery osobiste,
  • instalować i aktualizować systemy operacyjne i aplikacje,
  • konfigurować i wykonywać konserwację urządzeń peryferyjnych komputera osobistego,
  • lokalizować oraz usuwać uszkodzenia sprzętowe podzespołów komputera osobistego oraz usterki systemu operacyjnego i aplikacji,
  • odzyskiwać z komputera osobistego dane użytkownika,
  • wykonywać projekt lokalnej sieci komputerowej,
  • dobierać elementy komputerowej sieci strukturalnej, urządzenia i oprogramowanie sieciowe,
  • montować okablowanie sieciowe,
  • konfigurować rutery i urządzenia zabezpieczające typu zapora sieciowa (ang. firewall),
  • monitorować pracę urządzeń lokalnych sieci komputerowych,
  • zarządzać kontami użytkowników i grup użytkowników systemu operacyjnego lub komputera,
  • lokalizować i usuwać przyczyny wadliwego działania systemów sieciowych,
  • projektować strukturę witryny internetowej,
  • tworzyć strony internetowe za pomocą hipertekstowych języków znaczników,
  • wykonywać projekt graficzny witryny internetowej,
  • tworzyć i administrować bazami danych,
  • zarządzać bazą danych i jej bezpieczeństwem,
  • stosować instrukcje, funkcje, procedury, obiekty, metody wybranych języków programowania,
  • wykorzystywać języki programowania do tworzenia aplikacji internetowych realizujących zadania po stronie serwera.

Szkoła przygotowuje do podjęcia studiów na uczelniach wyższych. Współpracujemy z Wydziałem Informatyki i Komunikacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Politechniką Śląską w Gliwicach; w ramach tej współpracy uczniowie uczestniczą w wykładach, laboratoriach i pokazach nowoczesnych rozwiązań.

Nawiązaliśmy współpracę z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, w ramach której uczniowie uczestniczący w projekcie "Uniwersytet Młodego Dziennikarza" biorą udział w zajęciach z zakresu dziennikarstwa radiowo-telewizyjnego oraz e-sportu realizowanych w pracowniach Uniwersytetu Śląskiego.

ATUTY ODDZIAŁU:

• 10 nowoczesnych pracowni komputerowych,
  • w każdej sali komputer podpięty do lokalnej sieci komputerowej (dostęp do internetu),
  • internet na terenie całej szkoły i wokół niej (WLAN),
  • mobilne roboty "Hexor",
  • profesjonalny osprzęt sieciowy,
  • profesjonalne oprogramowanie graficzne firm Adobe i Corel.

Kierunek prowadzony przez grono 12 wysoko wykwalifikowanych informatyków. Nauczyciele Ci są czynnymi egzaminatorami, co gwarantuje właściwe przygotowanie do poszczególnych kwalifikacji.

Nasi uczniowie rokrocznie zdobywają wysokie lokaty w konkursach informatycznych na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym m.in finały Motorola DiversityPotyczki Młodych Adminów, 3 miejsce w NETRIDERS na rejon Europa, Bliski Wschód i Afryka.

Nauka na tym kierunku przygotowuje do podjęcia studiów na uczelniach wyższych np. na Politechnice Śląskiej.

Duża ilość zajęć praktycznych gwarantuje zdobycie wiedzy na wysokim poziomie a seria kursów prowadzonych przez Lokalną Akademię Informatyczną daje możliwość uzyskania międzynarodowych certyfikatów: ECDL, CISCO. Certyfikowane Laboratoria ECCC i ECDL dają możliwość zdobycia dodatkowych kwalifikacji i uzyskania certyfikatów honorowanych w całej Europie.

Uczniowie oddziałów informatycznych mają możliwość prac nad własnymi publikacjami książkowymi oraz ich wydanie w formie papierowej.Na przestrzeni ostatnich ośmiu lat uczniowie i absolwenci pod opieką nauczycieli opublikowali blisko 60 różnych podręczników z zakresu różnorodnych zagadnień z dziedziny informatyki, z których skorzystało wiele osób w całym kraju.