KWALIFIKACJE

• EE.03. Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych,
  • EE.22. Eksploatacja urządzeń elektronicznych.

PRZEDMIOTY ROZSZERZONE

• matematyka,
  • fizyka.

Fizyka w zakresie rozszerzonym przygotowuje do studiów wyższych np. na Politechnice Śląskiej.

PO UKOŃCZENIU NAUKI ABSOLWENT BĘDZIE POTRAFIŁ M.IN.:

• dokonywać analizy pracy układów elektrycznych i elektronicznych na podstawie schematów ideowych oraz wyników pomiarów,
  • wykonywać instalację kablową natynkową i podtynkową,
  • wykonywać okresowe przeglądy oraz konserwację instalacji urządzeń elektronicznych,
  • instalować oprogramowanie specjalistyczne w urządzeniach elektronicznych oraz je programować,
  • dobierać części i podzespoły do naprawy urządzeń elektronicznych, korzystając z katalogów i dokumentacji technicznej tych urządzeń oraz dokonywać napraw.

Technikum Nr 1 im. Jacka Karpińskiego znalazło się w czołówce ogólnopolskiego rankingu szkół średnich PERSPEKTYWY 2017 - uzyskując tytuł SZKOŁY Z BRĄZOWĄ TARCZĄ. Szkoła uplasowała się na 206 pozycji w Polsce, co dało 35 lokatę w województwie śląskim. Aby uzyskać tytuł szkoły ze SREBRNĄ TARCZĄ zabrakło tylko 0,2 punkta. Zdobycie miejsca w czołówce ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY jest dla każdego liceum i technikum zasłużonym powodem do dumy. Świadczy o dobrej atmosferze w szkole, tworzonej wspólnie przez znakomitą kadrę, ambitnych uczniów, a także władze samorządowe dbające o właściwe warunki nauczania.

Nasi uczniowie zdobywają wysokie lokaty w konkursach na szczeblu krajowym m.in. 3 lata z rzędu finały Ogólnopolskiego Konkursu Elektroniki i Elektrotechniki ELEKTRON.

Nauka na tym kierunku przygotowuje do podjęcia studiów wyższych. Współpracujemy z Wydziałami Elektrycznym oraz Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Śląskiej - w ramach której uczniowie uczestniczą w wykładach, laboratoriach i pokazach nowoczesnych rozwiązań. Organizujemy wycieczki dydaktyczne m.in. do Fabryki Maszyn Elektrycznych „Damel” w Dąbrowie Górniczej, Akademii Technicznej w Bielsku Białej.

Absolwenci z dyplomem technika elektronika są zatrudniani w sferze produkcyjnej i usługowej prawie we wszystkich działach gospodarki, gdzie są stosowane urządzenia elektroniczne, głównie na stanowiskach średniego nadzoru technicznego. Wzrastające zapotrzebowanie na rynku pracy gwarantuje stale rosnące płace w tej grupie zawodowej.

Uczniowie klasy mogą brać udział w kursie zawodowym SEP prowadzonym przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

ATUTY ODDZIAŁU:

Zajęcia odbywają się w doskonale wyposażonych pracowniach na 11 stanowiskach pomiarowych.
Stanowiska wyposażone są w następujące przyrządy:

• generator funkcyjny,
  • miernik częstotliwości,
  • oscyloskop,
  • zasilacz prądu stałego,
  • przyrząd do zdejmowania charakterystyk pół prowadników,
  • kompletne stanowiska do badania układów cyfrowych,
  • stanowiska do badania mikroprocesorów,
  • przyrządy uniwersalne (cyfrowe, analogowe)

Posiadamy także pracownię warsztatową wyposażoną w maszyny prądu stałego i przemiennego jedno i trójfazowego. Ze względu na bezpieczeństwo stanowiska montażowe wyposażone są w zabezpieczenia różnicowo–prądowe gwarantujące bezpieczną pracę uczniom. Pracownia maszyn i instalacji elektrycznych pełni funkcję pracowni egzaminacyjnej, w której okresowo uczniowie zdają egzaminy.

Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli z wieloletnim stażem w szkolnictwie oraz z dużą praktyką zawodową. Nauczyciele Ci są czynnymi egzaminatorami, co gwarantuje właściwe przygotowanie do kwalifikacji zawodowych.