KWALIFIKACJE

• EKA.04. Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej,
  • EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych.

PRZEDMIOTY ROZSZERZONE

Dla klasy w 4 letnim technikum (po gimnazjum):
  • j.angielski,
  • geografia

Dla klasy w 5 letnim technikum (po szkole podstawowej):
  • geografia

PO UKOŃCZENIU NAUKI ABSOLWENT BĘDZIE POTRAFIŁ M.IN.

• stosować przepisy Kodeksu spółek handlowych, Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania administracyjnego oraz przepisy podatkowe w zakresie wykonywanych zadań,
  • prowadzić sprawy związane z obrotem materiałami, towarami i wyrobami gotowymi oraz środkami pieniężnymi oraz sporządza odpowiednie dokumenty,
  • obliczać podatki bezpośrednie i pośrednie,
  • korzystać z programów komputerowych wspomagających prowadzenie działalności gospodarczej i rozliczeń podatkowych,
  • stosować przepisy prawa dotyczące spraw kadrowych, płacowych, emerytalno-rentowych,
  • sporządzać deklaracje i zeznania podatkowe dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z wypłacaniem wynagrodzeń,
  • przygotowywać informacje o wykonywaniu zadań organizacji niezbędne do analizy ekonomicznej i sprawozdawczości,
  • ewidencjonować operacje bilansowe i wynikowe na kontach syntetycznych i analitycznych w różnych jednostkach,
  • stosować różne formy rozliczeń pieniężnych,
  • sporządzać dokumentację przebiegu inwentaryzacji.

ATUTY ODDZIAŁU

Technikum ekonomiczne współpracuje z najważniejszymi instytucjami w mieście i regionie (również w zakresie praktyk zawodowych). Wzrastający prestiż zawodu ekonomisty powoduje wzrost zapotrzebowania na rynku pracy i rosnące płace w tej grupie zawodowej.

Nauka na tym kierunku przygotowuje do podjęcia studiów wyższych np. na Uniwersytecie Ekonomicznym lub podjęcia pracy.

Kierunek ten przygotowuje do pracy zarówno w instytucjach finansowych takich jak np. banki jak i w jednostkach produkcyjnych i usługowych. Wykonywana praca może dotyczyć: rozliczeń finansowych, rachunkowości, marketingu, spraw kadrowo-płacowych itp. Znajomość programów księgowych z pakietu INSERT po ukończeniu szkoły jest dodatkowych atutem ułatwiającym zdobycie pracy.

Nasi uczniowie zdobywają wysokie lokaty w finałach konkursów m.in. w Regionalnej Olimpiadzie Wiedzy o Przedsiębiorczości, "Analityk danych".

Realizowane są wycieczki dydaktyczne np. udział w wykładach, wyjazd do Narodowego Banku Polskiego w Warszawie, Archiwum Państwowego w Katowicach, wyjścia do Urzędu Skarbowego w Piekarach Śląskich.

Oferujemy możliwość zdobycia dodatkowego dyplomu  - po zaliczeniu kursu kwalifikacji zawodowych w kwalifikacji AU.65 i po zdaniu egzaminu zawodowego z tej jednej tylko kwalifikacji uczniowie i absolwenci technikum ekonomicznego uzyskają również kwalifikacje w zawodzie technik rachunkowości.

Realizujemy projekt edukacyjny "Masz to jak w banku" w którym współpracujemy z bankiem BZ WBK w Piekarach Śląskich.

Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli z długoletnim stażem w szkolnictwie oraz z dużą praktyką zawodową. Nauczyciele Ci są czynnymi egzaminatorami, co gwarantuje właściwe przygotowanie do kwalifikacji zawodowych.