ZS1

W okresie między świątecznym w murach wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, doszło do spotkania ucznia IV klasy Technikum elektrycznego Zespołu Szkół Nr1 w Piekarach Jakuba Kani, z panem prodziekanem ds. współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym panem dr hab. inż, Damianem Gąsiorkiem profesorem. nzw. Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W spotkaniu uczestniczył też kolega Kuby z III klasy Technikum informatycznego Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach - Szymon Terczyński. Głównym celem spotkania było nawiązanie współpracy w temacie wspólnego napisania książki nt. współczesnych technologii druku 3D oraz budowy i montażu drukarek 3D. Uczniowie nie zostali wybrani przypadkowo, lecz ich doświadczenie i osiągnięcia zostały dostrzeżone przez pana prodziekana, który wyraził chęć wspólnego napisania książki o ww tematyce. Pan prof. Damian Gąsiorek od wielu lat zajmuje się drukiem 3D oraz innowacyjnymi technologiami w tej dziedzinie. Niedawno wraz z studentami skonstruował rower hybrydowy, który w całości został wydrukowany na drukarkach 3D. Zainteresowanie Jakuba i Szymona drukiem elementów w trójwymiarze, zapoczątkowane było wykładem pana prof. Gąsiorka, który w 2016r. odwiedził szkoły celem zachęcenia i zapoznania szerszej grupy uczniów nowoczesnymi technologiami.

  

Kuba Kania już od pierwszej klasy szkoły średniej zajmował się serwisem tabletów i smartfonów, gdzie doszlifował swoje umiejętności precyzyjnego lutowania podzespołów elektronicznych, następnie był jednym z konstruktorów modelu szkolnej windy, sterowanej za pośrednictwem urządzeń PLC. Wykonał również elektryczne sterowanie trójkołowego roweru elektrycznego, brał udział w montażu zestawów dydaktycznych automatyki przemysłowej, by ostatecznie samodzielnie skonstruować własną drukarkę 3D z materiałów z odzysku, w tym przypadku starych napędów CD-ROM.

Szymon Terczyński, to bardzo zdolny uczeń, który jest laureatem ogólnoświatowego konkursu informatycznego Cisco Networking Academy NETRIDERS, zajmując w nim czołowe miejsce na szczeblu europejskim. Ponadto oprócz swojego zamiłowania do informatyki, od lat zajmuje się konstruowaniem drukarek 3D, a także modelowaniem obiektów trójwymiarowych w programie CAD. Na chwilę obecną kończy prace nad swoją trzecią drukarką pozwalającą drukować w trójwymiarze.

Opiekunem przedsięwzięcia z ramienia szkół średnich jest Marek Smyczek. Zdjęcie roweru hybrydowego pochodzi z archiwum portalu Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

  

 

AS dla ZS-1

Technikum, nr 1 im Jacka Karpińskiego zostało wyróżnione ceryfikatem "Wiarygodna Szkoła" w kategorii "Technikum".

 

 

 

Galeria bieżąca

Szkoła w mediach

 

O patronie

 

Zbiór przydatnych linków z informacjami o Naszym Patronie

             

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1

ul. M.SKŁODOWSKIEJ-CURIE 49

41-949 PIEKARY ŚLĄSKIE

tel. 32 288 40 13

fax 32 288 31 07

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://zs-1.edu.pl

Sekretariaty

email sekretariat uczniowski: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

email sekretariat szkoły:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

 

 

SlideBar