Uczniowie ZS 1 włączyli się w XI edycję akcji edukacyjno-społecznej „Zapal znicz pamięci”, organizowaną przez IPN w niedzielę 27 października br. Akcja ma na celu uczczenie pamięci ofiar zbrodni niemieckich, zwłaszcza z terenu ziem wcielonych w 1939 roku, poprzez zapalenie symbolicznych zniczy pamięci w miejscach okupacyjnego terroru.
Uczniowie odwiedzili Park Trzech Bohaterów w Brzozowicach, gdzie w dniu 18 listopada 1941 roku odbyła się egzekucja – gestapo, na trzech drzewach, powiesiło: Józefa Hadasia, Huberta Hatko i Teodora Tomę. Do przyglądania się egzekucji zmuszono byłych powstańców i mieszkańców miasta. Wyrok kary śmierci wykonano za: "spiskowanie, zdradę stanu, przygotowania do zbrojnego powstania, włamania do aptek, w celu zdobycia trucizny i próby zgładzenia kierowniczych osobistości, drukowanie nielegalnych i podburzających ulotek".