Izba Pamięci KWK "Andaluzja'

W dniu 21 stycznia br., gościliśmy w naszej szkole w ramach projektu edukacyjnego "Razem możemy więcej" uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Dąbrówki Wielkiej, którzy tym razem odwiedzili naszą Izbę Pamięci KWK "Andaluzja". Naszych gości oprowadzili: Kasia, Edyta, Sebastian i Łukasz, którzy opowiedzieli o historii kopalnii i przemysłu wydobywczego w naszym mieście, a  także o obyczajach i tradycjach górniczych. Nasi goście zobaczyli również nowelę animowaną "Demon Szarlejem zwany" stworzoną przez naszego absolwenta. Na zkończenie zgodnie z tradycją Izby przyszła pora na wspólne zdjęcia.

W ubiegły czwartek i piątek w naszej Izbie Pamięci KWK Andaluzja odbyło się siedem lekcji o tradycjach górniczych w naszym mieście. Izbę odwiedzili uczniowie klas I, II i III z MSP nr 13. Przypominamy że uczniowie biorący udział w projekcie edukacyjnym "Lekcje pamięci " to: Katarzyna Wosz, Edyta Joszki, Łukasz Pawełczyk oraz Sebastian Kraus. Jak zawsze nasi uczniowie nawiązali świetny kontakt z młodszymi kolegami i w ciekawy i przystępny sposób przybliżyli zagadnienia historii regionu. Opiekunami projektu są; p. Małgorzata Mzyk-Porada oraz p. Tomasz Walaszek. Zapraszamy inne szkoły z naszego miasta do odwiedzenia naszej Izby. Zapisy na lekcje poprzez sekretariat ZS 1.

W dniu 11 czerwca gościliśmy w naszej Izbie Pamięci międzynarodowych wolontariuszy z Biblioteki Miejskiej – Leę, Morganę, Jesusa i Sedata.
Na  początku nasi goście obejrzeli  prezentację multimedialną, która  przybliżyła im historię naszego miasta oraz  jego współczesne „wizytówki”. Prezentacja w języku angielskim została wykonana przez ucznia klasy I a Daniela Pliszkę. Następnie nasi uczniowie: Łukasz Pawełczyk, Edyta Joszki, Katarzyna Wosz, Mikołaj Sinacki oraz opiekunowie p. Małgorzata Mzyk-Porada i Tomasz Walaszek oprowadzili naszych gości po Izbie Pamięci. Przestawili ideę powstania Izby, a także przybliżyli im bogatą historię KWK Andaluzja. Nasi goście zadawali wiele ciekawych pytań, które dotyczyły kopalni Andaluzja, ludzi tam pracujących, a także codziennego życia w czasach komunizmu. Spotkanie okazało się  niezwykle satysfakcjonująca dla  obu stron również dzięki pomocy p. Piotra Dłubaka, nauczyciela języka angielskiego, który czuwał, by bariery językowe nie stały się problemem w komunikacji. 

W styczniu i lutym odbyły sie kolejne "lekcje pamięci" w Izbie Pamięci KWK Andaluzja. 20 stycznia odwiedzili nas uczniowie starszych klas MSP nr 14 z Brzezin, a 27 lutego uczniowie piatej klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 z Kozłowej Góry. Przypominamy, że w każy czwartek Izba jest czynna od godz.14.30 do 17.00 dla zwiedzających. Zapraszamy również grupy zorganizowane na nasze lekcje w Izbie. Kontakt poprzez sekretariat szkoły.

Dzisiaj nasz szkolną Izbę Pamięci KWK Andaluzja odwiedziła kolejna grupa przedszkolaków z MP nr 10. Hitem wśród naszych gości okazały się makiety piekarskich kopalni wykonane przez uczniów MSP nr 12, które od połowy grudnia są wystawione w Izbie.

Ogólnopolski ranking szkół

p2017b.png

Nasz uczeń najlepszy w Polsce trzeci w EUROPIE

Szczegóły konkursu