Nasze działania

W piątek 28 października członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza, pod opieką p. B.Onak, p. M.Mzyk-Porady i p. E.Wąsowicz, kontynuując dobrą tradycję z ubiegłych lat, odwiedzili cmentarz kalwaryjski. Oferowali starszym osobom swoją pomoc przy sprzątaniu grobów przed dniem Wszystkich Świętych. Podobnie jak rok temu nasz akcja została pozytywnie odebrana. Przy okazji odwiedziliśmy też groby wybitnych piekarzan min: Wawrzyńca Hajdy, Maksymiliana Jesionowskiego, Franciszka Gracka, dr. Daaba, ks. Czempiela, ks. Lubosa, dowiadując się ciekawych historii zapisanych na nagrobnych płytach i przekazywanych przez starsze pokolenie Piekarzan.
Przez cały poprzedni tydzień wolontariusze zbierali znicze w ramach akcji „Podaruj znicz”. Zebraliśmy ponad 50 zniczy, które zapaliliśmy na grobach bezimiennych i opuszczonych. Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom, a szczególnie klasie IIp, która najbardziej zaangażowała się w zbiórkę
zniczy.

W ubiegły piatek, po uroczystości rozdania świadectw, odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie Szkolnego Klubu Wolontariusza. Podsumowaliśmy działalność Klubu, powspominaliśmy nasze akcje, imprezy i wyjścia, zjedliśmy pyszne pączki. Rozdane zostały dyplomy i wyróżnienia. Tytuł Wolontariusza Roku 2015/2016 otrzymała uczennica kl. IIC Sandra Lipińska. Z 43 członków Klubu wyróżnienia za swoją pracę otrzymało 22 uczniów. Opiekun SKW p. Beata Onak podziękowała wszystkim za owocną współpracę. Do podziękowań dołączała się również p. dyrektor Jolanta Gottwald, która zaszczyciła swoją obecności  nasze spotkanie.
Wszystkim życzymy miłych wakacji, a we wrześniu zapraszamy obecnych i nowych członków do Szkolnego Klubu Wolontariusza.

Po raz kolejny członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza z zapałem i entuzjazmem, przyłączyli się do Marzycielskiej Poczty. Głównym celem akcji jest wspieranie psychiczne chorych dzieci poprzez wysyłanie im kartek i listów. Na stronie internetowej Marzycielskiej Poczty znajdują się profile dzieci wraz z ich bezpośrednimi adresami domowymi. Przeglądać może je każdy, a zadaniem strony jest zachęcenie ludzi do wysyłania dzieciom pozdrowień.
Jeden z podopiecznych Poczty – Mateusz  obchodził 11 czerwca swoje 6 urodziny. Mateusz urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową na odcinku lędźwiowo-krzyżowym (z rozszczepem kręgosłupa). Następstwem tej wady jest wodogłowie oraz połowiczne porażenie ciała. Mateuszek nie chodzi. Porusza się na wózku inwalidzkim, jest pod stałą opieką wielu specjalistów takich jak: neurolog, okulista, urolog, ortopeda. Jest systematycznie rehabilitowany, aby zapobiegać pojawiającym się przykurczom oraz ćwiczyć prawidłową postawę ciała. Mateusz uwielbia tańczyć i śpiewać, ma zacięcie aktorskie. Lubi budować z klocków lego i przeglądać książki. Kocha eksperymenty naukowe. Ulubiona bajka to Lego Ninjago i Spiderman.
To dla niego przygotowaliśmy paczkę z kartkami urodzinowymi. Mamy nadzieję, że ciepłe i serdeczne słowa, jakie w nich zawarliśmy przyniosą walczącemu dzielnie chłopczykowi i jego najbliższym uśmiech, radość i otuchę.

2 czewrca członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza zorganizowali w przedszkolu nr 10 w Piekarach Ślaskich festyn z okazji Dnia Dziecka. Były balony, malowanie buziek, bańki mydlane, cukierki a nawet wóz policyjny. Predszkolaki bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w licznych zabawach i zawodach sportowych.  Z balonów tworzyli zwierzaki i miecze. Było dużo śmiechu i radości. Nasi wolontariusze bardzo zaangażowali się w przygotowanie i prowadzenie wszystkich zabaw. Była to pierwsza tego typu impreza zorganizowana przez SKW, ale na pewno nie ostatnia.

Uczniowie i podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w ramach projektu „Razem możemy więcej” wspólnie przygotowali wystawę pt. ”Różne oblicza Ziemi”. Wystawę zorganizowano w związku z obchodami Dnia Ziemi. Autorzy prac wykazali się nieograniczoną wyobraźnią , a prace skłaniają do refleksji i zadumy. Po raz kolejny odkryliśmy w naszych uczniach – technikach drzemiące talenty, tym razem plastyczne. Podczas wystawy zaprezentowane zostały również różne oblicza Ziemi w formie fotografii wykonane przez uczniów i nauczycieli Koła Fotograficznego ZS1. Dzieła artystów podziwiać możemy w auli szkolnej.

Ogólnopolski ranking szkół

p2017b.png

Nasz uczeń najlepszy w Polsce trzeci w EUROPIE

Szczegóły konkursu