Klasa policyjna

W dniu 13 grudnia uczniowie klasy II P uczestniczyli w patrolu policyjnym, zadaniem uczniów było uświadomienie kierowców o obowiązku włączania świateł mijania w związku z występowaniem niekorzystnych zjawisk na drodze, które są związane z pogarszającą się widocznością w okresie jesienno-zimowym. Dodatkowo uczniowie mieli możliwość skorzystania z miernika prędkości oraz przeprowadzenia kontroli trzeźwości. Podczas wspólnych działań nie brakowało pytań dotyczących zawodu policjanta oraz zadowolenia z tej formy doskonalenia. Podczas tej akcji żaden z kierowców nie został ukarany mandatem karnym a tylko upomnieniem. Pamiętajmy! załączone światła oraz dobrze ustawione zwiększają bezpieczeństwo na drodze.

W dniu  29.10.2018r. kolejna grupa uczniów z klasy policyjnej uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przy współudziale Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Slaskich. Zajęcia te są uzupełnieniem edukacji policyjnej czyli przedmiotu realizowanego na lekcjach w szkole. Uczniowie klasy policyjnej podczas wizyty w piekarskiej komendzie zapoznali się z podstawowymi zadaniami i sprzętem specjalisty z zakresu daktyloskopi, spróbowali swych sił w zbieraniu materiału dowodowego w postaci śladów linii papilarnych oraz tworzeniu dokumentacji fotograficznej. Poznali również kulisy pracy policjantów z wydziału ruchu drogowego oraz  podstawowy sprzęt będący na wyposażeniu piekarskiej "drogówki". Zobaczyli również filmy szkoleniowe, dotyczące zagrożeń w ruchu drogowym. Kadeci mogli również zapoznać się z bronią palną, będącą na wyposażeniu policji.Tego typu zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów, są praktycznym spotkaniem ucznia z codziennymi czynnościami policjanta na służbie, pozwalają poznać specyfikę tego zawodu

W dniu 16 Października o godz. 9:45 w Zespole Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich odbyła się uroczystość ślubowania pierwszej klasy policyjnej i celno-prawnej. Już po raz piąty uczniowie tych klas złożyli ślubowanie, w uroczystości wzięli udział również kadeci II i III klas o profilu policyjnym, którzy otrzymali akty nadania na wyższe stopnie oraz uczniowie klasy II o profilu celno-prawnym. Na uroczystości, oprócz Komendanta Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich nadkomisarza Roberta Klimek, gościli także Oficer Prasowy KMP w Piekarach Śląskichst.sierż. Dariusz Dobrzańskioraz Rzecznik Prasowa Izby Administracji Skarbowej w Katowicach p. Grażyna Kmiecik.Klasy pierwsze oficjalnie zostały przyjęte w poczet II liceum Ogólnokształcącego o profilu policyjnym oraz celno-prawnym.

To już ostatni dzień obozu, szałas rozebrany, pontony poskładane, przed wyjazdem odbyły się jeszcze zajęcia ze strzelectwa sportowego, zajęcia z mapą oraz musztra. Poza zmęczeniem i sinikami uczniowie klasy policyjnej przywiozą do domu wspaniałe wspomnienia. Dziękujemy wszystkim uczestnikom obozu.

Czwarty dzień obozu okazał się bardzo ciężki pod względem fizycznym, uczniowie po śniadaniu brali udział w zawodach sumo, a niektórzy pływali na pontonach oraz zakosztowali kąpieli w jeziorze. Natomiast po obiedzie odbyły się manewry terenowe „paintball”, w czasie gry wykorzystano szałas który uczniowie zbudowali w pierwszym dniu. Po kolacji został rozegrany krótki mecz w siatkówce plażowej, a wieczór zakończył się wspólnym ogniskiem.