Klasa policyjna

2 października 2017 r. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, przy ul. Rakowieckiej 37, odbyła się gala finałowa ogólnopolskiego konkursu „Policjanci w służbie historii” skierowanego do uczniów klas policyjnych. Konkurs to element współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Komendy Głównej Policji, której celem jest przywrócenie pamięci o Policji Państwowej oraz przypomnienie, czym jest mundur, służba i obowiązek. Miejsce gali nie było przypadkowe. W areszcie śledczym na Mokotowie więziono i torturowano ludzi, którzy mówili prawdę o katyńskim lesie, walczyli o niepodległą i niezależną Polskę. Wśród nich było także wielu przedwojennych policjantów.  W ramach zadań konkursowych uczniowie odkrywali miejsca pamięci związane z historią policji, sylwetki policjantów, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom oraz przekazywali zdobytą wiedzę innym. W konkursie wzięło udział ponad 70 szkół z całej Polski. Nasza drużyna w  składzie: Aleksandra Klimek, Natalia Kot, Karolina Zorzycka, przy wsparciu technicznym Bartłomieja Trzebuniaka, pod opieką  Pani  Małgorzaty Mzyk-Porada, za swoją pracę otrzymała wyróżnienie. Podczas uroczystości dyplomy uczestnikom konkursu wręczyli wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach.

Szczególne podziękowanie składamy Panu Leszkowi Bensz, twórcy strony www.piekarskiwerk.pl, za pomoc przy  pracy konkursowej dotyczącej piekarskiego posterunkowego Wiktora Szwagla. Dziękujemy Panu Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztofowi Justyńskiemu, za umożliwienie udziału naszej drużyny w gali finałowej. Prace konkursowe można oglądać na stronie http://policjanciwhistorii.ipn.gov.pl/

W minionym tygodniu klasa 2p wraz z opiekunami p. Joanną Gadacz i p. Dariuszem Kempysem, wzięli udział w obozie survivalowo- militarnym w Janowie. Już pierwszego dnia w ramach zajęć z survivalu  budowaliśmy szałasy w lesie oraz uczestniczyliśmy w szkoleniu z ratownictwa wodnego. Dzień zakończyliśmy ogniskiem integracyjnym.  Drugiego dnia pobytu uczestniczyliśmy w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz terenoznawstwa, podczas których uczyliśmy się korzystania z mapy. Wieczór zakończyliśmy turniejem walk gladiatorów. Trzeci dzień pobytu zajęły nam  intensywne zajęcia z samoobrony , techniki i taktyki interwencji z wykorzystaniem pałek policyjnych, kajdanek, broni krótkiej. W czwarty dzień mieliśmy najwięcej atrakcji. Od samego rana doskonaliliśmy umiejętności z samoobrony oraz taktyki zielonej w lesie, gdzie uczyliśmy się poruszania w oddziału wojskowego w warunkach pola walki. Ponadto w tym dniu zaliczyliśmy paintball, zajęcia wodne z pontonami, ściankę wspinaczkową oraz wieczorny turniej sumo. Ostatni dzień wypełniły nam zajęcia strzeleckie oraz wykład dotyczący indywidualnych środków ochrony. Popołudniu pełni wrażeń wróciliśmy do domów.

W minionym tygodniu klasa I P wraz z opiekunami: Katarzyną Sukiennik i Joanną Pyka oraz profilaktykiem do spraw społecznych Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich sierż. Aleksandrą Zydyk, uczestniczyła w Dniu Otwartym Szkoły Policji w Katowicach. Uczniowie mieli okazję poznać strukturę organizacyjną Szkoły Policji i dowiedzieć się jak wygląda dobór do służby w Policji. Ponadto na miejscu czekało wiele atrakcji: pokaz sprawności policyjnej i sportów walki, pokaz Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej, pokaz zatrzymywania niebezpiecznych przestępców w wykonaniu policjantów ze Szkoły Policji, pokaz w wykonaniu 6. batalionu powietrznodesantowego z Gliwic, symulatory dachowania i jazdy samochodem oraz wiele innych.

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy trzeciej liceum (klasa policyjna) uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Sądu Rejonowego w Bytomiu. Podczas wizyty w sądzie zostali zapoznani z organizacją pracy sądu, ze strukturami, wydziałami a przede wszystkim z organizacją rozprawy sądowej. Po krótkim wprowadzeniu w charakter sprawy uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w charakterze publiczności, w dwóch rozprawach, które dzisiaj stanęły na wokandzie. Dzięki temu doświadczeniu uczniowie poznali pracę sędziego, prokuratora oraz obrońcy, mogli osobiście przekonać się jak rzeczywistość ma się do wersji filmowej czy telewizyjnej.

W dniu 23.11.2015 r. pierwsza grupa uczniów z klasy I p odwiedziła Komendę Miejską Policji w Piekarach Śląskich. W czasie zajęć uzupełniających z przedmiotu edukacja policyjna, uczniowie mieli okazję zapoznać się z pracą niektórych komórek organizacyjnych Policji. Uczniowie spotkali się z funkcjonariuszem Wydziału Ruchu Drogowego, który zaznajomił ich z podstawowymi zasadami pracy tego wydziału oraz przypomniał o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto wszyscy dobrowolnie poddali się kontroli trzeźwości. W następnej kolejności gościli w Zespole Techniki Kryminalistycznej, gdzie mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda i na czym polega praca techników kryminalistyki i jak bardzo potrzebna jest ona dla właściwego funkcjonowania organów ścigania. Dodatkową atrakcją były "ćwiczenia praktyczne", polegające na samodzielnym zabezpieczeniu śladów daktyloskopijnych. Wielkie zainteresowanie młodzieży wzbudziły ponadto zajęcia z funkcjonariuszem odpowiedzialnym za wyszkolenie strzeleckie, który zademonstrował uczniom broń pozostającą na wyposażeniu jednostki. Na zakończenie zobaczyli jak wyglądają pomieszczenia przejściowe dla osób zatrzymanych i mieli okazję przekonać się, jak wyglądają one "od środka".Były to niesłychanie ciekawe i pouczające zajęcia. Już wkrotce do Komendy Miejskiej Policji w Piekarach, zawita kolejna grupa z klasy I p.

Ogólnopolski ranking szkół

p2017b.png

Nasz uczeń najlepszy w Polsce trzeci w EUROPIE

Szczegóły konkursu