Wizyta w Zakładzie Karnym

W dniu 30.10.2019. uczniowie klasy II pc uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Zakładu Karnego w Wojkowicach. Zakład ten jest jednostką typu półotwartego z oddziałami otwartymi, półotwartymi, zamkniętymi oraz aresztem śledczym.

Już na początku kadetów zaskoczyła wielkość zakładu, bowiem okazało się, że tuż "za miedzą" mamy jeden z największych zakładów karnych w Polsce. Podczas tej wizyty kadeci zapoznali się ze schematem organizacyjnym systemu penitencjarnego w Polsce, poznali również strukturę organizacyjną Zakładu Karnego w Wojkowicach. Dowiedzieli się, że zakład karny to nietylko odbywanie kary, ale także możliwość udziału w różnych programach resocjalizacyjnych, kulturalno-oświatowych, sportowych a także możliwość, jak to ma miejsce w tymże zakladzie, zdobywania wiedzy, bowiem w Wojkowicach na terenie zakładu karnego jest Zespół Szkół. Największą atrakcją bylo jednak zwiedzanie wnętrza zakładu. Ze względów bezpieczeństwa było ono oczywiście ograniczone, ale uczniowie mogli zobaczyć oddział półotwarty oraz zamknięty. Przebywanie w przestrzeni ograniczonej murami, drutem kolczastym, korytarze, drzwi do cel, służba więzienna, to wszystko robiło wrażenie i z pewnością po tej wizycie kadeci mają znacznie większą wiedzę o systemie penitencjarnym niż wcześniej.