Technik Elektryk

W dniu 8.12.2017 absolwent Technikum informatycznego ZS1 Łukasz Pawełczyk, a obecnie pracownik firmy AmiSter, odwiedził szkołę, przywożąc elektrykom nowe sensory. Urządzenia Szkoła Nasza pozyskała na wskutek współpracy z wyżej wymienionymi firmami. Pozyskane elementy wzbogaciły bazę dydaktyczną na kierunku Technik Elektryk, będą wykorzystywane do nauki sterowań maszynami elektrycznymi w taki sposób w jaki jest to robione we współczesnych fabrykach XXI wieku. Podziękowania należą się zarządowi firmy „AmiSter, za zakup i przekazanie urządzeń szkole, w szczególności panu Eugeniuszowi Urbańczykowi za zaangażowanie i wsparcie kierunku Technik Elektryk. W celu pokazania jak sensory sterują maszynami elektrycznymi uczniowie budują modele pokazujące przebieg sterowania. I tak po działającym modelu windy, gdzie sterowanie silnika odbywa się na podstawie sygnałów z sensorów pojemnościowych i indukcyjnych przyszedł czas na model suwnicy przemysłowej. Uczniowie prócz wymienionych wcześniej sensorów, poznają sposób precyzyjnego sterowania pracą silnika za pomocą en kodera inkrementalnego. Szczególne podziękowania za zaangażowanie w pracę nad modelem należą się uczniom klasy 3d, Daniel Cuglowski i Łukasz Szewczyk.

Dnia 28 listopada 2017 uczniowie klas IId i IIe uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej na Politechnikę Śląską w Gliwicach, a dokładniej na Wydział Elektryczny tej uczelni. Kontynuując tradycyjną już wieloletnią współpracę z Wydziałem, nasi uczniowie po przyjeździe zostali powitani przez p. Andrzeja Kowalika i zaproszeni do wysłuchania wykładu „wprowadzającego”. Zostali zapoznani z programem wycieczki, uzyskali podstawowe informacje o wydziale – jego strukturze i kierunkach:

Elektrotechnika, Elektronika i Telekomunikacja, Energetyka, Informatyka, Mechatronika. Następnie gospodarz podzielił uczniów na dwie grupy, które zostały przydzielane na przemian do dwóch laboratoriów: Wysokich Napięć i Maszyn Elektrycznych.

W laboratorium Wysokich Napięć dr inż. Dominik Duda przedstawiał uczniom doświadczenia związane ze zjawiskami powstawania łuku elektrycznego, przeskoku iskier oraz wytrzymałości materiałów na w/w efekty, występujące w różnych urządzeniach elektrycznych. Było „piorunująco” nawet wewnątrz klatek zabezpieczających. W laboratorium Maszyn Elektrycznych dr inż. Roman Niestrój i dr inż. Sebastian Berhausen przedstawiali uczniom przy swoich stanowiskach właściwości duetu silnik-generator w oparciu o wykonywane pomiary. Na ich podstawie uczniowie mogli samodzielnie wykonać przykładowe charakterystyki. Mogli również umiejętnie wprowadzać maszynę w tzw. synchronizm sieci.

Po zakończeniu wizyt w laboratoriach „wygenerowano” pamiątkowe wspólne zdjęcie i wyrażono chęć dalszej współpracy w najbliższej przyszłości. Wycieczka była bardzo udana.

Dzięki panu Marcinowi Strzeleckiemu, który dokonał nagrania i montażu tego filmu oraz portalowi Piekary Online, zapraszamy wszystkich do jego zobaczenia. Oczywiście dziękujemy wszyskim, którzy przyczynili się do jego powstania i publikacji na portalach internetowych, a przede wszyskim firmom, dzięki którym możemy realizowaćnasze pasje i pomysły.

Ogólnopolski ranking szkół

p2017b.png

Nasz uczeń najlepszy w Polsce trzeci w EUROPIE

Szczegóły konkursu