Technik Elektryk

Dzięki panu Marcinowi Strzeleckiemu, który dokonał nagrania i montażu tego filmu oraz portalowi Piekary Online, zapraszamy wszystkich do jego zobaczenia. Oczywiście dziękujemy wszyskim, którzy przyczynili się do jego powstania i publikacji na portalach internetowych, a przede wszyskim firmom, dzięki którym możemy realizowaćnasze pasje i pomysły.

Od dawna wiadomo, że w ZS1 kształcimy fachowców poszukiwanych na rynku pracy. W kierunkach technicznych takich jak: Technik Elektryk i Technik Informatyk nauczyciele śledzą na bieżąco nowe rozwiązania stosowane w przemyśle, przedstawiają je na lekcjach. Doskonałym źródłem takiej wiedzy jest udział min. w targach. Hanower gościł wystawców z całego świata, firmy prezentowały nowinki ze swojej działalności przemysłowej, bardzo wysoko oceniono produkty Polaków, firma Ursus przedstawiła jako pierwsza w Europie autobus miejski napędzany ogniwami paliwowymi (wodorem), ta sama firma zaprezentowała model małej ciężarówki (3,5t.) napędzanej akumulatorami, firma Solaris autobus miejski napędzany akumulatorami i wiele innych rozwiązań.

Wypada wspomnieć, uczniowie Technikum Elektrycznego klasy 2 i 3 pracują nad rowerem elektrycznym, ze względu na stabilność konstrukcja roweru będzie oparta na 3 kołach, aktualnie trwają prace nad doborem silnika oraz akumulatorów. Firma Siemens zaprezentowała min. nowe sterowniki PLC serii S7-1200, nasi elektrycy już się uczą łączyć oraz programować wymienione sterowniki, posiadamy je na podstawie współpracy z firmą „amiSter” z Piekar Śląskich, która to bezpośrednio współpracuje z firmą Siemens.

W targach uczestniczył opiekun kierunku elektrycznego Arkadiusz Grela, kilka nowinek mam nadzieję, że w postaci modeli razem z elektrykami wdrożymy w ZS-1. O wielkości targów świadczą następujące dane: 6500 wystawców z 70 krajów, w halach wystawowych o sumarycznej powierzchni około 400 000m 2, organizatorzy spodziewają się odwiedzin około 200 000 gości. Serdeczne podziękowania należą się osobom, którzy przyczynili się do udziału w targach naszego nauczyciela. Są to: prezes pan Jarosław Kazimierczak, v-ce prezes pan Eugeniusz Urbańczyk z firmy „amiSter” z Piekar Śląskich , dyrektor ZS-1 pani Jolanta Gottwald.

W minionych dniach elektrycy podjęli wyzwanie polegające na skonstruowaniu własnej choinki z akcentami technik elektryczno/elektronicznych. W wolnym, pozalekcyjnym czasie wycięli z blachy aluminiowej kształt choinki, która następnie została pomalowana i ustawiona na specjalnym stojaku. Choinka została przystrojona automatycznym oświetleniem LED, które sterowane jest gestem klaśnięcia. Już dziś można ją oglądać w sali 108, gdzie również nad tablicą lekcyjną został zamontowany własnej konstrukcji baner ledowy wraz z wyświetlaczem LCD, prezentującym zdjęcia grupy elektryków z okresu edukacji w ZS1. Już dziś elektrycy z IId całej społeczności ZS1, a przede wszystkim grupie turystycznej przesyłają najserdeczniejsze życzenia bożonarodzeniowe.A nauczyciele kierunków elektrycznych gratulują świetnego pomysłu, wytrwania w działaniach i zawsze ponad 100% gotowości do działań.

Szczegółowa fotorelacja z przebiegu działań w naszej galerii na szkolnym FanPage'u

Miło nam zaprezentować, kolejny projekt uczniów z klasy I-szej elektrycznej, którym jest ROBOT oparty na sterowniku ARDUINO, który zasilany jest akumulatorami pochodzącymi ze zużytych tabletów. Na uwagę zasługuje fakt, że w ostatnim czasie pomysłów i koncepcji tego typu powstało bardzo dużo, a uczniowie sami biorą się do roboty, wykorzystując do tego swój wolny czas pozalekcyjny.

Rok temu samodzielnie serwisowali urządzenia mobilne takie jak Tablety czy smartfony, następnie konstruowali własne POWERBANKI, dziś tworzą pierwsze roboty i chcą DALEJ I WIĘCEJ! Ok pół roku temu ZS1 nawiązało współpracę z firmą ifm electronic Poland, dzięki, której pozyskaliśmy bardzo ciekawy pakiet nowoczesnych czujników/sensorów, dzięki którym udało się wykonać wiele ciekawych przedsięwzięć na miarę szkoły średniej. Dzisiaj poszukujemy kolejne firmy, które chciały by z nami współpracować i pomogły by nam realizować pomysły naszych uczniów, a jest ich coraz więcej... które nie jednokrotnie przewyższają możliwości szkoły średniej.

P.S. Jutro w szkole tzw. DZIEŃ DYNI, czy elektrycy przyniosą swoją DYNIĘ napędzaną energią jądrową, którą będą czerpać wprost z wiadra pełnego "SZTROMU" ???

Ogólnopolski ranking szkół

p2017b.png

Nasz uczeń najlepszy w Polsce trzeci w EUROPIE

Szczegóły konkursu