Technik Elektryk

Dnia 28 listopada 2017 uczniowie klas IId i IIe uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej na Politechnikę Śląską w Gliwicach, a dokładniej na Wydział Elektryczny tej uczelni. Kontynuując tradycyjną już wieloletnią współpracę z Wydziałem, nasi uczniowie po przyjeździe zostali powitani przez p. Andrzeja Kowalika i zaproszeni do wysłuchania wykładu „wprowadzającego”. Zostali zapoznani z programem wycieczki, uzyskali podstawowe informacje o wydziale – jego strukturze i kierunkach:

Elektrotechnika, Elektronika i Telekomunikacja, Energetyka, Informatyka, Mechatronika. Następnie gospodarz podzielił uczniów na dwie grupy, które zostały przydzielane na przemian do dwóch laboratoriów: Wysokich Napięć i Maszyn Elektrycznych.

W laboratorium Wysokich Napięć dr inż. Dominik Duda przedstawiał uczniom doświadczenia związane ze zjawiskami powstawania łuku elektrycznego, przeskoku iskier oraz wytrzymałości materiałów na w/w efekty, występujące w różnych urządzeniach elektrycznych. Było „piorunująco” nawet wewnątrz klatek zabezpieczających. W laboratorium Maszyn Elektrycznych dr inż. Roman Niestrój i dr inż. Sebastian Berhausen przedstawiali uczniom przy swoich stanowiskach właściwości duetu silnik-generator w oparciu o wykonywane pomiary. Na ich podstawie uczniowie mogli samodzielnie wykonać przykładowe charakterystyki. Mogli również umiejętnie wprowadzać maszynę w tzw. synchronizm sieci.

Po zakończeniu wizyt w laboratoriach „wygenerowano” pamiątkowe wspólne zdjęcie i wyrażono chęć dalszej współpracy w najbliższej przyszłości. Wycieczka była bardzo udana.

 

Galeria bieżąca

O patronie

 

Zbiór przydatnych linków z informacjami o Naszym Patronie

             

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1

ul. M.SKŁODOWSKIEJ-CURIE 49

41-949 PIEKARY ŚLĄSKIE

tel. 32 288 40 13

fax 32 288 31 07

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://zs-1.edu.pl

Sekretariaty

email sekretariat uczniowski: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

email sekretariat szkoły:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

 

 

SlideBar