Technik Informatyk

W dniach od 7 do 22 października obchodzimy Europejski Tydzień Kodowania COREWEEK.EU. Z tej okazji klasa IIIB uczestniczyła w zająciach kodowania w języku Python organizowanych przez Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie. Nad spotkaniem Patronat merytoryczny przejął Uniwersytet Śląski.
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach na których pisali program rysujący fraktale, a następnie napisali program generujący animowane gify. Przy okazji zwiedziliśmy Uniwersytet poznając ciekawe laboratoria.

W dniu 11 września Zespół Szkół Nr1 w Piekarach Śląskich odwiedzili: pan dr Krzysztof Kania - pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, uczelni z którą nasza szkołą współpracuje w dziedzinie E-sportu. Drugim gościem był pan Dariusz Marchewka pracownik firmy TURTLE ENTERTAIMENT POLSKA, który przedstawił uczniom zasady organizowania imprez e-sportowych oraz funkcjonowania całego zaplecza komentatorskiego.

W niedalekiej przyszłości, zostanie opracowana specjalna platforma na potrzeby e-graczy z ZS1, za pomocą której, każdy uczestnik będzie mógł sprawdzić, a także udoskonalić swoje predyspozycje e-sportowe takie jak, czas reakcji, współpraca oko-ręka oraz wiele innych. Wyniki będzie mógł poddać własnej analizie w celu udoskonalenia swojego doświadczenia w e-gamingu.

Od Algorytmu Do Zawodowca

W dniu 1 czerwca w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego odbył się konkurs podsumowujący dziesięć miesięcy pracy uczniów biorących udział w projekcie realizowanym przez  Fundację EDU-RES, a finansowanym ze środków Ministerstwa Cyfryzacji. „Od Algorytmu do Zawodowca” miał na celu podniesienie kompetencji młodych ludzi z zakresu programowania urządzeń mikroprocesorowych.

W projekcie wzięło udział ponad 250 uczniów z 15 szkół naszego województwa. W naszej szkole do projektu początkowo przystąpiło ponad 20 osób. We wczorajszym konkursie podsumowującym wzięło udział 45 najlepszych programistów z całego województwa śląskiego. Aby dostać się do finału należało jak najlepiej rozwiązać trzy zadania programistyczne. Z naszej szkoły do finału przeszły aż cztery osoby, Arkadiusza Gaweł, Tomasz Powęzka, Grzegorz i Tomek Stanik, co stanowiło swoisty rekord wśród 15 szkół biorących udział w projekcie.

Finałowy konkurs odbywał się w dwóch etapach. Etap pierwszy to ponad dwie godziny kodowania i rozwiązywania trzech poważnych problemów algorytmicznych. Z etapu pierwszego do ścichłego finału mogło przejść tylko 15 najlepszych, a z naszej szkoły tych najlepszych było znowu rekordowo, bo aż trzech: Tomasz Powęzka, Grzegorz i Tomek Stanik.

Ostatnie zadanie ścisłego finału polegało na zaprogramowaniu robota na kołach, tak aby po śladzie jak najszybciej przejechał wyznaczoną trasę. Nasi finaliści pracowali samodzielnie, każdy z nich zaprogramował robota i doszedł do wyścigu, co było naprawdę dużym osiągnięciem, ponieważ zaledwie połowa z 15 finalistów przystąpiła do finałowego wyścigu.

O wygranej decydowały zaledwie pojedyncze sekundy. Niestety czasy przejazdu robotów naszych finalistów nie pozwoliły stanąć na tzw. „pudle” ale najlepsze było to, że uplasowaliśmy się w połowie stawki, tuż za pierwszą trójką. Możemy z dumą powiedzieć, że programiści z naszej szkoły znaleźli się w pierwszej dziesiątce, a nawet pierwszej siódemce najlepszych programistów województwa.

Cała rywalizacja była czasochłonna, do szkoły wróciliśmy dopiero około 16:00 ale zadowoleni i z ciekawymi nagrodami. Nasi finaliści otrzymali zestawy do programowania z Arduino, możliwość uczestnictwa w zajęciach na Uniwersytecie Śląskich wraz ze studentami już od października, a dodatkowo dyplom z finału jest traktowany jako olimpiada informatyczna i upoważnia do przyjęcia na studia poza kolejnością.

Potyczki Młody Adminów

Ostatni weekend maja minął dla naszych najlepszych adminów pod znakiem finału konkursu „Potyczki Młodych Adminów 2017”. Podobnie jak rok wcześniej, finał konkursu zorganizowanego przez ZSLiT nr 1 w Warszawie, On-Line Education, Zespół Szkół nr 1 w Kołobrzegu, Cisco Polska oraz Suse Polska odbywał się w Warszawie, w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1.

Rywalizacja w konkursie była bardzo zacięta. Drużyny bardzo dobrze przygotowane, a zadanie wymagające jak na najlepszych adminów przypadło. Oprócz ciekawych konkurencji uczniowie mieli szanse podejść do egzaminów kwalifikacyjnych CLA PL (Certified Linux Administrator). Był też czas na zwiedzanie Warszawy.

Nasza drużyna w składzie Jan Śmiałkowski i Jakub Trefon zdobyła wysokie IX miejsce w rywalizacji ogólnopolskiej, zdobywając najwyższą pozycję ze wszystkich drużyn, które przyjechały ze Śląska.

Nasi uczniowie klasy e-sportowej, wraz z nauczycielami mieli okazję w dniu dzisiejszym wystąpić na żywo w programie DZIEŃ DOBRY TVN, a to dzięki współpracy naszej szkoły z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki z Katowic. Zapraszamy do zobaczenia wszystkich filmów z udziałem znanego prezentera pogody z telewizji TVN, oraz akcentu naszej szkoły w tak rozpoznawalnym programie telewizyjnym.

Ogólnopolski ranking szkół

p2017b.png

Nasz uczeń najlepszy w Polsce trzeci w EUROPIE

Szczegóły konkursu