Technik Informatyk

W miniony weekend w Katowicach odbył się Śląski Festiwal Nauki 2017. Jednym z obszarów, które przybliżano tłumom zwiedzających, był szybko rozwijający się w naszym regionie e-sport. Przedstawiciel ZS1 brał czynny udział w tych wydarzeniach:

W piątek 1.12 p. Łukasz Ferdyn z ramienia Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, w którym jest wolontariuszem, wygłosił wykład "E-sport i łamacze joysticków" traktujący o historii e-sportu. Wbrew powszechnej opinii pierwszy zarejestrowany turniej gier komputerowych nie odbył się w latach 90-tych lecz już w 1972r. W trakcie blisko godzinnego wykładu zaprezentował genezę dzisiejszego e-sportu, przybliżył najpopularniejsze w różnych okresach czasu gry oraz sylwetki pierwszych e-sportowych championów.

W sobotę w ramach imprezy e-sportowej EduEsport MSI CUP #2 na ŚFN, zorganizowanej przez Uniwersytet Śląski w Katowicach i stowarzyszenie Esports Association z Katowic, nasz nauczyciel został zaproszony do udziału w panelu dyskusyjnym na temat e-sportu w edukacji. Poruszane były kwestie odbioru sportów elektronicznych w społeczeństwie, miejsca e-sportu w szkole oraz perspektyw i wyzwań które rysują się w przyszłości. Zespół Szkół Nr 1 w Piekarach Śląskich jako jedna z pierwszych szkół w Polsce od 2 lat realizuje innowację pedagogiczną rozbudowującą kierunek Technik Informatyk o nowoczesne treści w ramach której prowadzi klasy e-sportowe, przygotowując młodzież do pracy w szeroko pojętym e-sporcie.

26.10.2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich odbyło się spotkanie autorskie z naszym uczniem Danielem Pliszką oraz jego kolegą Krzysztofem Kula z grupą piekarskich seniorów. Na spotkaniu przedstawione zostały współczesne trendy wyboru smartfona podczas zakupów nowego telefonu, omówione zostały najczęściej używane aplikacje, a także wyjaśnione zostały wszystkie wątpliwości z użyciem smartfonów przez seniorów, którzy zasypywali prelegentów pytaniami z różnych dziedzin.

Dziękujemy Dyrekcji Biblioteki oraz wszystkim pracownikom, którzy przyczynili się do współorganizacji w/w spotkania.

Zdjęcia pochodzą z archiwum Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Miło nam poinformować, że w dniu 26.10.2017 roku w Laboratorium Sieci Komputerowych CISCO, gościliśmy absolwentów naszej szkoły Bartłomieja Cichockiego (absolwent technikum elektrycznego) oraz Piotra Piwowara (absolwent technikum elektronicznego), obecnie przedstawicieli firmy @NOVABUD sp z o.o., którzy zajmują się technikami światłowodowymi i obecnie świadczą swoje usługi w całej południowej Polsce.
Dzięki ich uprzejmości i oczywiście pozytywnych wspomnieniach, które wynieśli z ZS1, przyjechali do nas ze sprzętem do spawania światłowodów o łącznej wartości ok 500 000 PLN i dla wybranych uczniów klas informatycznych przeprowadzili dwugodzinne warsztaty ze spawania, testowania i konfigurowania sprzętu światłowodowego.

Dziękujemy jeszcze raz Bartłomiejowi i Piotrowi za poświęcony czas i mamy nadzieję, że tego typu spotkania uda się powtórzyć w przyszłości. Wszystkie zdjęcia z warsztatów, znajdują się na naszym FANPAGEU, gdzie można już śledzić pełną relację z przedsięwzięcia. ZAPRASZAMY!!!

W dniach od 7 do 22 października obchodzimy Europejski Tydzień Kodowania COREWEEK.EU. Z tej okazji klasa IIIB uczestniczyła w zająciach kodowania w języku Python organizowanych przez Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie. Nad spotkaniem Patronat merytoryczny przejął Uniwersytet Śląski.
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach na których pisali program rysujący fraktale, a następnie napisali program generujący animowane gify. Przy okazji zwiedziliśmy Uniwersytet poznając ciekawe laboratoria.

W dniu 11 września Zespół Szkół Nr1 w Piekarach Śląskich odwiedzili: pan dr Krzysztof Kania - pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, uczelni z którą nasza szkołą współpracuje w dziedzinie E-sportu. Drugim gościem był pan Dariusz Marchewka pracownik firmy TURTLE ENTERTAIMENT POLSKA, który przedstawił uczniom zasady organizowania imprez e-sportowych oraz funkcjonowania całego zaplecza komentatorskiego.

W niedalekiej przyszłości, zostanie opracowana specjalna platforma na potrzeby e-graczy z ZS1, za pomocą której, każdy uczestnik będzie mógł sprawdzić, a także udoskonalić swoje predyspozycje e-sportowe takie jak, czas reakcji, współpraca oko-ręka oraz wiele innych. Wyniki będzie mógł poddać własnej analizie w celu udoskonalenia swojego doświadczenia w e-gamingu.

Ogólnopolski ranking szkół

p2017b.png

Nasz uczeń najlepszy w Polsce trzeci w EUROPIE

Szczegóły konkursu