Technik grafiki i poligrafii cyfrowej zajmuje się szeroko pojętym przygotowywaniem materiałów do drukowania cyfrowego z uwzględnieniem druku 3D. Obsługuje różnegorodzaju programy graficzne przeznaczone do obróbki i projektowania grafiki wektorowej, bitmapowej, modelowania 3D oraz typowe programy do tworzenia publikacji z uwzględnieniem ebook-ów. Z dostarczonych materiałów w postaci tekstu, wykresów, fotografii, tabel wykonuje za pomocą sprzętu komputerowego obróbkę materiałów graficznych i tekstu, korektę kolorów, formatowanie tekstu i grafiki, rozmieszczenie tekstu i grafiki na arkuszu drukarskim.
Technik grafiki i poligrafii cyfrowej dobiera procesy i ustala parametry drukowania cyfrowego, zajmuje się eksploatacją cyfrowych maszyn i urządzeń drukujących. Wykonuje między innymi komputerowe łamanie tekstu, koryguje kolory w plikach graficznych i dopasowuje wymiary dostarczonych materiałów w taki sposób, żeby podczas drukowania uzyskać pożądany efekt.
Technik grafiki i poligrafii cyfrowej wykonuje projekty graficzne prac przeznaczonych do publikacji elektronicznej, tworzy również ebook-i z wykorzystaniem najnowszych technologii. Zajmuje się on również modelowaniem obiektów 3D przeznaczonych do druku 3D.
Technik grafiki i poligrafii cyfrowej jest obecny niemal w każdej agencji reklamowej, wewszystkich firmach wydawniczych oraz drukarniach cyfrowych. Od jego umiejętności zależy bowiem ostateczny wygląd ulotek, prospektów, gazet, czasopism kolorowych, książek czy publikacji elektronicznych. Zakres wykonywanych zadań został dostosowany do oczekiwań pracodawców uwzględniając ich wskazania i propozycje.
Szkoła przygotowuje do podjęcia studiów na uczelniach wyższych. Współpracujemy z Wydziałem Informatyki i Komunikacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Politechniką Śląską w Gliwicach; w ramach tej współpracy uczniowie uczestniczą w wykładach, laboratoriach i pokazach nowoczesnych rozwiązań.
Nawiązaliśmy współpracę z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, w ramach której uczniowie uczestniczący w projekcie "Uniwersytet Młodego Dziennikarza" biorą udział w zajęciach z zakresu dziennikarstwa radiowo-telewizyjnego oraz e-sportu realizowanych w pracowniach Uniwersytetu Śląskiego.
Kierunek prowadzony przez grono 12 wysoko wykwalifikowanych informatyków. Nauczyciele Ci są czynnymi egzaminatorami, co gwarantuje właściwe przygotowanie do poszczególnych kwalifikacji.
Nasi uczniowie rokrocznie zdobywają wysokie lokaty w konkursach informatycznych na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym m.in finały Motorola Diversity, Potyczki Młodych Adminów, 3 miejsce w NETRIDERS na rejon Europa, Bliski Wschód i Afryka.
Nauka na tym kierunku przygotowuje do podjęcia studiów na uczelniach wyższych np. na Politechnice Śląskiej.
Duża ilość zajęć praktycznych gwarantuje zdobycie wiedzy na wysokim poziomie a seria kursów prowadzonych przez Lokalną Akademię Informatyczną daje możliwość uzyskania międzynarodowych certyfikatów: ECDL, CISCO. Certyfikowane Laboratoria ECCC i ECDL dają możliwość zdobycia dodatkowych kwalifikacji i uzyskania certyfikatów honorowanych w całej Europie.
Uczniowie oddziałów informatycznych mają możliwość prac nad własnymi publikacjami książkowymi oraz ich wydanie w formie papierowej.Na przestrzeni ostatnich ośmiu lat uczniowie i absolwenci pod opieką nauczycieli opublikowali blisko 60 różnych podręczników z zakresu różnorodnych zagadnień z dziedziny informatyki, z których skorzystało wiele osób w całym kraju.