Elektyrycy w Fabryce Maszyn Elektrycznych

To już kolejna wycieczka pokazująca produkcję przemysłową dla branży elektrycznej i energetycznej. Uczniowie poznali od podstaw procesu budowy silników elektrycznych, w Fabryce Maszyn Elektrycznych DAMEL w Dąbrowie Górniczej.

Zwiedzanie zostało podzielone na zasadnicze etapy:
- Wydział obróbki mechanicznej,
- Wydział remontowy,
- Wydział elektryczny,
- Laboratorium pomiarów maszyn elektrycznych.
Zobaczyliśmy jak z bryły stali powstają główne elementy silnika tj. stojan i wirnik, w jaki sposób dokonuje się pomiarów na każdym etapie produkcji. Kolejny etap pokazał jak mając drut miedziany o różnym przekroju nawinąć uzwojenie silnika a następnie umieścić je we wcześniej przygotowanym stojanie. Fabryka DAMEL bazuje głównie na zamówieniach indywidualnych, krótko seryjnych z tego względu wiele prac konstrukcyjno - montażowych wykonywanych jest w sposób ręczny, pozwoliło to na dokładne poznanie procesu produkcyjnego. Te kilka godzin poświęconych na poznanie procesów produkcyjnych maszyn elektrycznych było doskonałym uzupełnieniem wiedzy z maszyn i instalacji elektrycznych. Uczniom zostały przekazane katalogi prezentujące silniki elektryczne z uwzględnieniem parametrów konstrukcyjno - elektrycznych. W końcowej rozmowie z pracownikiem "Damel" uczniom została przedstawiona oferta pracy na poznanych wydziałach.