Technik ekonomista

Technikum nr 1 w Piekarach Śląskich

Kwalifikacje

• EKA.04. Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej
  • EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych

Przedmioty rozszerzone

Po ukończeniu nauki absolwent będzie potrafił m.in.

• stosować przepisy Kodeksu spółek handlowych, Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania administracyjnego oraz przepisy podatkowe w zakresie wykonywanych zadań
  • prowadzić sprawy związane z obrotem materiałami, towarami i wyrobami gotowymi oraz środkami pieniężnymi oraz sporządza odpowiednie dokumenty
  • obliczać podatki bezpośrednie i pośrednie
  • korzystać z programów komputerowych wspomagających prowadzenie działalności gospodarczej i rozliczeń podatkowych
  • stosować przepisy prawa dotyczące spraw kadrowych, płacowych, emerytalno-rentowych
  • sporządzać deklaracje i zeznania podatkowe dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z wypłacaniem wynagrodzeń
  • przygotowywać informacje o wykonywaniu zadań organizacji niezbędne do analizy ekonomicznej i sprawozdawczości
  • ewidencjonować operacje bilansowe i wynikowe na kontach syntetycznych i analitycznych w różnych jednostkach
  • stosować różne formy rozliczeń pieniężnych
  • sporządzać dokumentację przebiegu inwentaryzacji

Atuty oddziału

Technikum ekonomiczne współpracuje z najważniejszymi instytucjami w mieście i regionie (również w zakresie praktyk zawodowych). Wzrastający prestiż zawodu ekonomisty powoduje wzrost zapotrzebowania na rynku pracy i rosnące płace w tej grupie zawodowej.

Nauka na tym kierunku przygotowuje do podjęcia studiów wyższych np. na Uniwersytecie Ekonomicznym lub podjęcia pracy.

Kierunek ten przygotowuje do pracy zarówno w instytucjach finansowych takich jak np. banki jak i w jednostkach produkcyjnych i usługowych. Wykonywana praca może dotyczyć: rozliczeń finansowych, rachunkowości, marketingu, spraw kadrowo-płacowych itp. Znajomość programów księgowych z pakietu INSERT po ukończeniu szkoły jest dodatkowych atutem ułatwiającym zdobycie pracy.

Nasi uczniowie zdobywają wysokie lokaty w finałach konkursów m.in. w Regionalnej Olimpiadzie Wiedzy o Przedsiębiorczości, "Analityk danych".

Realizowane są wycieczki dydaktyczne np. udział w wykładach, wyjazd do Narodowego Banku Polskiego w Warszawie, Archiwum Państwowego w Katowicach, wyjścia do Urzędu Skarbowego w Piekarach Śląskich.

Realizujemy projekt edukacyjny "Masz to jak w banku" w którym współpracujemy z bankiem BZ WBK w Piekarach Śląskich.

Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli z długoletnim stażem w szkolnictwie oraz z dużą praktyką zawodową. Nauczyciele Ci są czynnymi egzaminatorami, co gwarantuje właściwe przygotowanie do kwalifikacji zawodowych.

Sprawdź kalendarz rekrutacji

ZS1 Piekary Śląskie

• Technik informatyk

Technikum nr 1